wtorek, 1 maja 2012

Sisobiątka, słuchajta mnie tam!

Jest spraw kilka. Po pierwsze dzięki za reakcję Buki i za podesłane szablony.

Po drugie dzięki za czyjąś reakcję i wrzucenie "współpracy" oraz "wyróżnionych".

Po trzecie kilka uwag dotyczących tworzenia postu. Jeśli nie umiecie się bawić html'em, pozostaje Wam walka z blogspotowym edytorem tekstu.
 1. I tak, jeśli wrzucicie całą ocenę już z konkretnymi akapitami do okienka edycji tekstu i zaznaczycie, żeby tekst był wyśrodkowany, najczęściej nie da się wyjustować tylko jakiejś partii tekstu. Akapity muszą być utworzona w edytorze blogspotowym, aby różne partie tekstu można było wyrównywać do prawej, lewej czy justować. Moi sposobem na to jest zabawa z html'em, bo tak najszybciej, ale można też po prostu pokasować wszystkie akapity - stworzyć wielki tekst ciągły - a następnie utworzyć na nowo te same akapity tutaj i wtedy tekst daje się wyginać na prawo i lewo normalnie. 
 2. Krój czcionki. Nie wiecie jaka i nie jesteście pewni, czy coś Wam się nie pozmieniało? Zaznaczcie, proszę, przed publikacją oceny cały tekst i wybierzcie  w czcionkach (literka "F") hasło "domyślna czcionka", a zostanie ustawiona ta podstawowa wybrana w ustawieniach. 
 3. Rozmiar czcionki. Wydaje się Wam, że jest nie halo, lub po prostu jeszcze nie jesteście pewni? To samo - zaznaczacie test i wybieracie rozmiar "normalna" - i znów, ustawia Wam się podstawowy wybrany w ustawieniach szablonu rozmiar czcionki. 
 4. Chcecie wstawić wcięcie akapitowe do oceny? Wchodzicie w zakładkę "html" (jest przy zakładce "nowy post" na pasku formatowania tekstu) i na początku nowego akapitu wklejacie tekst "<div style="text-indent: 30px;">" (30 - określa wielkość wcięcia akapitu. Mi osobiście wydaje się, że 30 jest optymalną wielkością, ale 40 też wygląda dobrze) i na końcu akapitu wstawiacie "</div>". Czyli - "<div style="text-indent: 30px;"> BLABLABLABLABLA </div>. 
 5. Jeżeli przekopiowujecie coś z innej strony i wklejacie tu bezpośrednio, czasami mogą Wam się przekopiować dziwne ustawienia html ze źródła. Wtedy będziecie mieli problem z dobrym formatowaniem tekstu bez użycia html. I jeśli nie jesteście pewne siebie, nie chcecie nic same kombinować, po prostu powinnyście przerzucić tekst przez notatnik i wszelkie dotychczasowe formatowania (link, pogrubienie etc.) wprowadzić ręcznie od nowa. Proponuję jednak zapoznanie się z niektórymi html'owymi zwrotami i zabawę nimi, bo ułatwia pracę (dzikie spojrzenie w stronę Drzewa - przekopiowałaś kolejkę i przekleiłaś to łącznie z tabelami z niewidocznymi krawędziami, które nie wiem skąd się wzięły w tymże kodzie html. Musiałam je usunąć, żeby dobrze wyśrodkować). 
Po czwarte aktualizacja kolejki. Jeśli ją aktualizujecie - fajnie by było, gdybyście nie aktualizowały tylko swojej, a wszystkich koleżanek.

Po piąte pamiętajcie również, że obowiązuje Was aktualizacja "wyróżnionych". Nie chce mi się za każdym razem robić tego za większość z Was.

Po szóste, fajnie by było, gdyby był większy odzew z Waszej strony i jakaś samowolna pomoc. Widzicie, że jest coś do zrobienia? Hej, to nie jest jakaś monarchia despotyczna, Drzewko nie gryzie, a za pomoc jest zawsze wdzięczna. Jeśli jest to kwestia ustalenia czegoś nowego, okej, rozmowa jest potrzebna, ale jeśli widzicie, że się przenosimy i nie jest wszystko uzupełnione, pomóżcie, skoro teraz macie tego możliwość (ze względu na administratora dla każdego).

Po siódme - i najważniejsze - jest kilka propozycji szablonu tymczasowego. Za ten ostateczny biorą się Magda i kolega lumaris, więc będziemy mogły sobie wybrać, ale ten tymczasowy jest nie do opanowania na kilku rozdzielczościach. U mnie jest równy (ok. 1300x800), to znów u lumaris jest krzywy (ok. 1200x800). Buka poszukała parę szbalonów, ja również i mamy sześć propozycji:
1
2
3
4
5
6
Fajnie by było gdyby pod tym postem każdy się wypowiedział, który z tych sześciu pasuje mu najbardziej.

To w sumie tyle, łaskoczę Was w stopy, pozdrawiając pomarańczowo.
Buziaczki,
PS - Pojebany Smirek

18 komentarzy:

 1. http://1.bp.blogspot.com/-3k9qxTCUOXk/T58hDXL-X2I/AAAAAAAAARc/1fVT3z41FBw/s1600/5.png

  http://www.giselejaquenod.com.ar/blog/wp-content/uploads/2008/01/birdies-good-life-big020109.jpg

  ZAJMUJĘ BLOGA MIESIĄCA NA CHLOROFIL I NIE INTERESUJĄ MNIE WASZE PROTESTY, ŻE NIE LUBICIE BIOLOGII NUAHHAHAHA!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ei, ale czemu miałby to być powód protestu? xd przegapiłam coś?

   Usuń
  2. słyszałam, że nie lubisz śluzowców.

   Usuń
  3. no ale co to ma do rzeczy? blog jest na szóstkę, więc nie ważne jaka tematyka, ma szóstkę i polecenie. :D

   Usuń
 2. Mnie się podobają 1, 2 i 3. Reszta jest raczej średnia.

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja cichutko wrzeszczę, że poleciała wam ocena na mejle, moje drogie. proszę o szybki odzew, bo, nie ukrywam, kurwicy dostaję, gdy odpisuje tylko część z was :)
  a szablon ostatni. ale to w ostateczności, bo żaden mi się nie podoba.
  iryś (będę się podpisywała i., bo mi tak wygodnie :X)

  OdpowiedzUsuń
 4. smiruś, odnośnie edytora tekstu. Jest szybszy sposób na przeredagowania go niż usuwanie ręcznie akapitów czcionki itp. Trzeba kliknąć usuń formatowanie T z iksem. Przywraca ustawienia domyślne dla szablonu jeśli chodzi o tekst.
  Jeśli ktoś przekleja np. z worda i tam ma poustawiane akapity, wcięcia itp, zostaną, można wtedy zmienić czcionkę tak jak podałeś, aby tylko to dopasować. Nie trzeba specjalnie grzebać w htlm, jeśli się nie zna i się nie chce tego robić.
  Pozdrawiam i życzę pozostałym szybkiego przestawienia się z onetu na blogspot.

  OdpowiedzUsuń
 5. hm, mi w przypadku formatowania tekstu na zasadzie wyrównywania do prawej i lewej to nie działało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jak wklejałam swoje teksty z worda, dawałam usuń formatowanie, wtedy powstawał jeden tekst z ustawieniami szablonu, bez wcięć itp. Później wklejałam, dawałam tylko czcionkę normalną i domyślną i to było tyle, no i justowałam. Nie miałam z tym problemu. Jedynie przy przeklejaniu z innej strony musiałam sprawdzać htlm, bo były kwiatki.

   Ps. wyłączcie kurcze to potwierdzenie, czy się nie jest botem, bo literki w kodzie są takie, że przynajmniej ja ich nie rozpoznaje :(.

   Usuń
  2. problem wtedy jest taki, że jeśli część tekstu chcesz wyśrodkować, a cześć nie, to się nie da. trzeba całość wyjustować, całość do lewej lub całość wyśrodkować. i dupa.

   Usuń
  3. Hmm... sprawdziłam, wkleiłam świeży tekst z worda, nie usuwałam formatowania, zostało jak w wordzie. Pozmieniałam justowanie, aby w tekście były różne wyrównania i nie miałam z tym żadnego problemu. Nawet z obrazami nie miałam problemu i pisaniem obok tekstu, gdzie np. na onecie nie było takiej możliwości.

   Usuń
  4. Ja miałam ten problem, gdy przeklejałam tekst z bloga do edytora. Pieprzyłam się godzinę z odpowiednim sformatowaniem mojego "w wyobraźni", bo przeniosłam sobie na zakładkę na "Q87.4".
   Są rożne sposoby, podałam ten, który mi działał w 100%. Choć i tak uważam, że na blogspocie najkorzystniejsze jest korzystanie z okienka html - nietrudne, a efektowne.

   Usuń
 6. Chyba trzeci szablon jest najbardziej... no. Co prawda, trochę wąski, ale według mnie nawet pasuje.
  I jestem wdzięczna, smireczku, za Twój wysiłek odnośnie wypisania i opisania nam tego wszystkiego. *ukłon*

  A tak zupełnie btw. Co wy na to, aby teraz, gdy wszystkie mamy moc i potęgę *hiehiehie* każda z nas kolejno pisałaby podsumowanie miesiąca? Odciążyłybyśmy trochę Drzewko plus miałybyśmy maksymalne rozeznanie co i jak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cudowna lumaris1 maja 2012 17:39

   możemy zrobić dyżury, tego miesiąca pisze ta, następnego inna ;D

   Usuń
  2. widzę poza tym, że tu się demokracja zaczyna szerzyć, władza ludu. no ładnie ;d

   Usuń
  3. Właśnie coś takiego miałam na myśli. :)

   Usuń
  4. jestem za!

   Usuń
  5. No i dobra. Czekamy tylko na diecezję Drzewka. ;>

   Usuń