poniedziałek, 18 lutego 2013

[898] www.zombiezombie.blox.pl


Magda ocenia opowiadanie: zombiezombie


Pierwsze wrażenie - 10/10
Szata graficzna niezwykle przypadła mi do gustu. Minimalizm, przejrzystość, a do tego humor. Tak, to jest grafika, do której nie mogę się przyczepić.
Adres. Nie rozumiem, dlaczego słowo “zombie” występuje w nim dwukrotnie, skoro adres bez powtórzenia jest wolny. Ale to tak na marginesie, bo generalnie adres jest jak najbardziej w porządku. Jest łatwy do zapamiętania i bez wątpienia przyciąga uwagę. Jest jak Twój szablon - prosty, minimalistyczny.
Podobnie napis na belce. “Zombokalipsa” - i już. Zwykle w takich przypadkach sugeruję zmianę na coś bardziej odkrywczego, ale u Ciebie pasuje to idealnie.

Dodatki - 3/5
Archiwum i ostatnie wpisy - czy nie wystarczyłoby tylko jedno? Przecież to w gruncie rzeczy to samo.
Oprócz tego masz jeszcze listę linków i nic więcej. Minimalizm minimalizmem, ale ja na przykład chciałabym się dowiedzieć czegoś o Tobie, bo lubię wiedzieć, czyją pracę czytam. I może kilka słów wprowadzenia, by potencjalny przechodzień wiedział, gdzie trafił?

Treść - 38/40
Ocena treści będzie krótka (tak krótka, że aż mi głupio), bo i samej treści jest u Ciebie niewiele. Przez te siedem części akcja nie zdążyła rozwinąć się na tyle, bym mogła powiedzieć coś konkretniejszego.

Fabuła, pomysł, oryginalność - 6/8
Cóż, jak wspomniałam, akcja dopiero się rozkręca. Części, które dodałaś do tej pory, traktują o jednym poranku. Co ja mogę powiedzieć o fabule, skoro przedstawiłaś mi jej tak niewiele?
Podoba mi się pomysł, chociaż nie po raz pierwszy spotykam się z takim motywem - apokalipsą zombie powiązaną z tajemniczą chorobą. Sposób, w jaki przedstawiasz te wydarzenia jest bez wątpienia oryginalny; nie ma bohaterów z rewolwerami, jest szkoła i dwójka nastolatków, którzy dokonują morderstwa na zarażonym nauczycielu, a potem podejmują się wyprawy po kota. Ten zarys fabuły zaciekawia i z całą pewnością sprawia, że ma się ochotę czytać dalej.
Mam wrażenie, że nie masz konkretnego pomysłu na rozwój fabuły, a akcja toczy się ot tak, zapisujesz to, co akurat przyjdzie Ci do głowy. Proponuję, byś najpierw zaplanowała wydarzenia choćby pobieżnie.  

Bohaterowie - 8/8
Nie mam zastrzeżeń do kreacji bohaterów. Przedstawiasz ich stopniowo, rzadko korzystając ze swojej pozycji narratora wszechwiedzącego - czytelnik idzie na tę wyprawę z Bartkiem i Alicją i poznaje ich przez ich zachowania. Są spójni, ich reacje są logiczne, mają swoje cechy charakterystyczne.  

Opisy i kreacja świata przedstawionego - 8/8
O świecie przedstawionym nie wiem za wiele, ale to dopiero początek opowiadania i przypuszczam, że świat przedstawiony zostanie ładnie rozwinięty w dalszej części, bo widzę, że masz potrzebne do tego umiejętności.
Opisy są bardzo ładne, plastyczne. Najlepiej widać to na przykładzie opisu chorego za bramą szkoły - mogłam sobie go wyobrazić z detalami. Chociaż jak już jesteśmy przy tym fragmencie: składa się on ze zbyt wielu krótkich zdań. Niektóre z nich można połączyć w zdania złożone, efekt będzie lepszy. Powinnaś zachować równowagę pomiędzy krótkimi i długimi zdaniami.

Styl - 8/8
Czyta się lekko, szybko i przyjemnie. Masz bardzo ciekawy styl. Jest nieco suchy, przez co chwilami przypomina sprawozdanie, ale taka forma bardzo pasuje do treści. Twój styl jest tak samo minimalistyczny jak reszta bloga.
Niektóre wyrażenia zaskakiwały mnie, dobór słów też - ale zawsze było to pozytywne zaskoczenie.

Logika, spójność - 8/8
Tekst jest spójny, logiczny.

Poprawność - 5/5
Znalazłam szczątkową ilość błędów:

Część 1
szczerze jej za to znienawidził - ją.

Część 3
przekrwione (...) oczy wybałuszał wściekle - tutaj składnia nieco kuleje.

Część 7
Dwoje młodych mężczyzn - dwóch.

Dodatkowe punkty od Magdy
+ 2, za styl i język.

Łącznie puntków jest 58, co daje ocenę bardzo dobrą.

Dawno nie napisałam tak krótkiej oceny, ale naprawdę ciężko mi powiedzieć coś więcej. Ciężko również doradzić coś konkretnego, skoro nie mam zielonego pojęcia, w jakim kierunku potoczy się akcja. Jeśli chcesz otrzymać ode mnie bardziej wyczerpującą opinię - wróć, gdy tekstu będzie więcej, zapraszam serdecznie, naprawdę z wielką przyjemnością zapoznam się z kolejnymi częściami.

4 komentarze:

 1. Gdy zobaczyłam informację o ocenie, od razu pojawił się przestrach i myśl "oho, pewnie mi się dostało!". A tu takie miłe zaskoczenie. Dziękuję!
  W wolnej chwili zabiorę się za poprawianie błędów. Dobrze wyczułaś, że nie mam konkretnego planu na fabułę. To nie tak, że nie mam pomysłów, bo jest wręcz na odwrót: mam ich zbyt wiele i nie potrafię zdecydować, który będzie najlepszy.
  O dodaniu informacji o sobie i opowiadaniu myślałam już wcześniej. Pojawią się, gdy ponownie się do Ciebie zgłoszę, a zrobię to na pewno.
  Twoja ocena dodała mi pewności siebie i zmotywowała do częstszego pisania. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc :)
   Powodzenia!

   Usuń
 2. No Magda idziesz jak burza :D

  SieSie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w sprawie bloga reggae-passion.blogspot.com chciałabym aby Agnes go oceniła ;)

  OdpowiedzUsuń